Etsi sivustolta


Kirjaudu jäsensivuille

Jos sinulla ei ole tunnusta tai tunnuksesi ei toimi, ota yhteyttä ylläpitoon. Tunnuksia ei luoda automaattisesti.
Foorumille tarvitset eri tunnukset. Rekisteröidy foorumisivustolla.
 
INFO - Suomi-koulu PDF Tulosta Sähköposti

Belgian Suomi-koulu tarjoaa täydentävää suomen kielen ja kulttuurin opetusta suomalaistaustaisille lapsille ja nuorille. Koulumme sijaitsee Brysselissä osoitteessa Avenue des Grands Prix 59, 1150 Woluwe-Saint-Pierre, jonne kokoonnumme noin joka toinen lauantai-iltapäivä.


Belgian Suomi-koulua käy kuutisenkymmentä yli 3-vuotiasta lasta seitsemässä opetusryhmässä, joita vetävät suomalaiset opettajat ja apuopettajat. Opetus myötäilee suomalaista esi- ja peruskouluopetusta. Oppilaaksi voi ilmoittautua tällä lomakkeella.

Koulua ylläpitää Belgian Suomi-koulun Vanhempainyhdistys, joka järjestää koulun aikana kahvilatoimintaa oppilaiden vanhemmille sekä juhlia ja muita tapahtumia yhdessä opettajien kanssa koko koululle. Suomen opetushallituksen alaisuudessa toimivia Suomi-kouluja on ympäri maailmaa 45 eri maassa, ja Belgian Suomi-koulu on toiminut jo vuodesta 1996 alkaen.

Lisätiedot koulun nettisivuilta: https://belgiansuomikoulu.wordpress.com/